SKARBIEC MAZOWIECKI

PROJEKT "POLSKO WĘGIERSKI MARSZ PO NIEPODLEGŁOŚĆ"

Rajd rowerowy

Plan rajdu

Pierwsza część rajdu biegnie drogami i ścieżkami gmin Legionowo, Nieporęt i Białołęki, gdzie już w XVII w. można odnaleźć węgierskie ślady a w lecie 1944 działał II Węgierski Rezerwowy Korpus, który, pomimo, że walczył po stronie niemieckiej pomagał polskiej ludności cywilnej. W drugiej części rajdu oprócz wspomnienia węgierskich honwedów, odwiedzimy ruiny Radiostacji Transatlantyckiej a trasa prowadzić będzie miedzy innymi przez ewenementem przyrodniczy a mianowicie Las Bemowski.

Plan rajdu

I dzień: 13.10.2018r., zbiórka o godz. 10.00 na stacji w Legionowie

  1. 0 km. Początek stacja Legionowo – stacja Szybkiej Kolei Miejskiej S- 3 i Kolei Mazowieckiej. Przedstawienie programu, krótka historia węgierskiej obecności w 1944 r., kilka słów o miejscowości. Od dworca kolejowego ruszamy ul. Kościuszki ( początek szlaku rowerowego zielonego do Nieporętu) następnie Handlową (tu pojawia przystanek rowerowy z pompką i kluczami). Ulica wpada w ulicę Polną gdzie skręt w lewo. Przejeżdżamy przejazd kolejowy i zaczyna się ścieżka rowerowa. Na końcu ul. Polnej skręt w lewo (ul. Stróżyńską) i po 50 m. skręt w prawo w ul. Dolną po przecięciu Długiej zaczyna się ul. płk Hynki. W połowie ulica zwężą się warto jechać szerokim chodnikiem. Przecinamy ul. Grudzie. Dojeżdżamy do ulicy Wolskiej gdzie skręcamy w prawo, jedziemy szosą. Uwaga po lewej stronie pod znakiem drogowym znak rowerowy sugerujący skręt w lewo, to pomyłka znak jest przekręcony. Po ok. 2 km na skraju wsi Wola Aleksandra i Katów Węgierskich ( za znakiem ograniczenie szybkości i wyprzedzania), gdy szosa ostro skręca w prawo, szlak skręca w lewo obok krzyża przydrożnego w ul. Gajową (6, 65 km od stacji). Na jej końcu w lewo w ul. Zaciszną, wąską utwardzoną ulicą ok. 700 metrów, przed mało widocznym krzyżem skręt w polną drogę. Skrajem lasu dojeżdżamy do urokliwej łąki, droga początkowo piaszczysta. Za nią na skraju lasu ostry skręt w lewo przekraczamy szlaban. Leśnym duktem do skrzyżowania leśnych dróg, skręt w prawo ( miejsce słabo oznaczone). Dalej szeroką drogą leśna, po ok. 1 km. dochodzi czerwony szlak pieszy, po 2, 2 km. Jesteśmy w Nieporęcie. Od stacji Legionowo 12 km.
  2. 12 km. Nieporęt. Wspomnienie 1 Dywizji Huzarów jej akcje pomocy ludności cywilnej i polskiemu podziemiu. Dalej, ok. 7 km jazdy jedziemy wzdłuż kanału żerańskiego, wygodną ścieżką, tylko pod koniec zniszczona przez źle oczyszczone wiatrołomy. Wspomnienie o Kątach Węgierskich.
  3. 21 km. Warszawa Kobiałka koniec szlaku zielonego rowerowego. Dalej na ul. Kobiałka na prawo do świateł. Tu skręt w ruchliwą ul. Płochocińską ok. 400 m ( najlepiej chodnikiem) gdzie skręcamy w prawo w ul. Szamocin, która przechodzi w Watuszewską a dalej Bohaterów a po sforsowaniu wiaduktu kolejowego ( stacja Płudy) w Klasyków. Między ul. Krokwi a Drożdżową sklep z produktami regionalnymi między innymi z Węgier.
  4. 28, 5 km. Dojeżdżamy do ul Modlińskiej tu szerokim chodnikiem do ul Mehoffera. Oglądamy dawny dom wychowawczy sióstr Sakramentek uratowanych przez huzarów. Po przekroczeniu Modlińskiej, kawałek Mehoffera do ronda i w prawo w ul. Ordonówny. Dalej ścieżką rowerową.
  5. 30, 5 km skrzyżowanie ulic Ordonównej i Strumykowej. Pomnik Laszlo Osvatha, opiekuna polskich uchodźców 1939 r. Dalej ul. Strumykową do ul. Mehoffera gdzie skręcamy w prawo. Przy gotyckim kościele św. Jakuba Apostoła kończymy I etap rajdu.

Dzień 2: 27.10.2018r., zbiorka godz. 10.00 przy kościele Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych przy ul. Brązowniczej w Warszawie (teren dzielnicy Bielany m.st. W-wy)

  1. 0 km Rozpoczynamy trasę od kościoła Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych, ulica Brązownicza do ul. Kwitnącej nią do końca ( spotykamy ślady czerwonego szlaku rowerowego). Skręcamy w prawo, ul. Księżycową do pętli autobusu 203.
  2. 2,5 km. Następnie prosto gruntowa drogą przez las tak jak biegnie mało widoczny czarny szlak rowerowy. Dojeżdżamy to ul. Opalin. Tu skręt w lewo ok. 200 m. przed góra Śmieciową skręcamy w gruntową drogą leśną w lewo. Mijamy po prawej stronie górę, po kilku metrach po prawej stronie miejsce katastrofy lotniczej. Po lewej stronie spotykamy resztki ogrodzeń dawnego wojskowego lotniska. Dojeżdżamy do ul Radiowej, która przecinamy i przez płytki wąwóz osiągamy wiatę turystyczną.
  3. 6 km. Od wiaty turystycznej kierujemy się na wschód, przecinamy tory i wygodną droga leśną kierujemy się na południowy-wschód (nieliczne znaki żółtego szlaku rowerowego). Po lewej stronie mijamy rezerwat Łosiowe Błota ( możliwość obejrzenie środka rezerwatu krótki spacer specjalnymi kładkami ok. 7 km).
  4. 8 km. Dalej szeroka drogą dochodzimy do ul. gen. Sikorskiego w Klaudynie przecinamy ją i ulicą gen. W. Andersa osiągamy ul. Pohulankę. Dalej tą ulica, ale już w Babicach Starych, przed jej końcem, by uniknąć jazdy ul. Sienkiewicz, skręt w lewo w Modrzewiową dalej w prawo Berberysową, Graniczną by obok szkoły podstawowej chodnikiem osiągnąć skwer za Urzędem Gminy. Tu obejrzymy model jednej z wież Radiostacji Transatlantyckiej.
  5. 13 km. Przy urzędzie gminy Babice model jednej z wież Radiostacji Transatlantyckiej. Przekraczamy rondo i ruchliwą ul. Hubala osiągamy skraj lasu.
  6. 15, 5 km. Tu skręcamy w lewo. Wspomnienie o radiostacji transatlantyckiej. Prostą gruntowa droga przecinamy tory. Następnie trylinkową ul. Leskiego osiągamy ul. Radiową.
  7. 18 km Jedziemy ściezkami a potem ścieżka rowerową równolegle do ul. Radiowej. Przecinamy ul. Powstańców Śląskich. Dalej chodnikiem do ul. Wrocławskiej gdzie skrecamy w lewo. Na światłach przechodzimy i ulica ul. Widawską do ronda. Tu skręt w prawo w ul. Księcia Bolesława, następnie mijamy ul. Obrońców Tobruku i skręcamy w drugą ulicę w lewo. Na jej końcu osiągamy Fort Bema.
  8. 23km. Fort Bema osiągnięty.

dla rozwoju Mazowsza

 

„Skarbiec Mazowiecki 2 - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu. Rozwój i komercjalizacja produktu”

Beneficjent: Lokalna Organizacja Turystyczna Skarbiec Mazowiecki

Wartość projektu:  548 492,75 PLN

Wartość dofinansowania: 373 511,25 PLN

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu.

Polityka Prywatności
Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone Projekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe